سنگ موسی(ع)
موضوع: چهارشنبه 8 اردیبهشت 1389 08:42 ب.ظ

به فرموده امام باقر(ع) هنگامی که حضرت قائم(ع) ظهور می کند، پرچم پیامبر(ص)، انگشتر سلیمان(ع)، سنگ و عصای موسی(ع) همراه او خواهد بود. به امر حضرت در میان سپاهیان اعلام می شود که کسی زاد و توشه برای خود و علوفه برای چارپایان برندارد. برخی از همراهان می گویند: او می خواهد ما را به هلاکت بیندازد و مرکب هایمان را از گرسنگی و تشنگی نابود کند. اصحاب با حضرت حرکت می کنند. به اولین جایی که می رسند، حضرت سنگ موسی(ع) را بر زمین می کوبد و آب و غذا برای نیرو ها و علوفه برای حیوانات بیرون می آید و از آن اسفاده می کنند تا به شهر نجف برسند.(1)

امام صادق(ع) می فرماید: (( هنگامی که به شهر نجف می رسند، در آنجا با نصب آن سنگ، برای همیشه از زمین آب و شیر می جوشد که گرسنه و تشنه ای را سیر می کند.(2) در قرآن کریم از سنگی یاد شده (3) که چون حضرت موسی(ع) و قوم خود در بیابان سرگردان شده و راه به جایی نمی بردند، خداوند جهت آب آشامیدنی آنان، گرسنگی را به موسی(ع) معرفی کرد و به وی فرمود: عصای خویش را بر آن بزن. پس دوازده چشمه از آن جوشیدن گرفت و هر یک از دوازده نسل یعقوب از چشمه ای بهره برداری می کردند.(4)

از امام باقر(ع) نقل شده که سه سنگ از بهشت آمده: حجرالاسود، سنگ مقام ابراهیم و سنگ بنی اسرائیل( سنگ موسی که چشمه های آب از آن می جوشید.)(5)

 

پی نوشت:

1. کمال الدین، ص670 ؛ بحارالانوار، ج52، ص351 ؛ وافی، ج2، ص 112.

2. بحارالانوار، ج13، ص185 ؛ غیبة نعمانی، ص238 ؛ نورالثقلین، ج1، ص84.

3. سوره بقره، 60.

4. معارف و معاریف، ج6، ص344.

5. معارف و معاریف، ج4، ص405.

 

 


به اشتراک گذاری:
ارسال به: داغ کن - کلوب دات کام دنباله

بازدید : مرتبه
نوشته شده توسط محمدرضا | لینک ثابت | نظرات ()Copyright - ghest.mihanblog.com