شعیب بن صالح
موضوع: جمعه 12 شهریور 1389 08:06 ق.ظ

شعیب بن صالح جوانی است گندم گون، لاغر، با ریش کم پشت، صاحب بصیرت و یقین از اهالی ری که اندکی پیش از ظهور حضرت در میان ایرانیان، ظاهر شده و نقش رهبر نظامی را در حرکت ظهور آن حضرت، ایفا می کند. او مردی است شکست ناپذیر، اگر کوه در مقابلش بایستد آن را منهدم کرده و عبور کند.

وی به همراه سید خراسانی(در پست های بعدی مطلبی درباره سید خراسانی خواهم گذاشت) که رهبری سیاسی ایرانیان را به عهده دارد، پرچم اسلام را به حضرت مهدی(ع) می سپارد و با نیروهای خود در نهضت آن حضرت شرکت می کنند. خراسانی و شعیب در زمره یاران خاص آن حضرت قرار می گیرند. و شعیب بن صالح به فرماندهی کل نیروهای حضرت مهدی(ع) منصوب می گردد. البته احتمال دارد که جهت حفظ و ایمنی، نام او مستعار باشد تا وعده الهی محقق شود. همچنین امکان دارد که نام او و نام پدرش مشابه شعیب و صالح و یا به معنای آن دو باشد.

برخی روایات وی را اهل سمرقند - که هم اکنون در اشغال شوروی است - میدانند، اما بیشتر روایات می گوید که او اهل ری است و با قبیله بنی تمیم نسبتی دارد و یا اینکه از یکی از بخشهای بنی تمیم - به نام محروم - می باشد و یا اینکه غلامی از بنی تمیم است.(1) روایتی که می گوید (( فاصله میان خروج شعیب و سپردن زمام امور را به مهدی(ع) هفتاد و دو ماه است.)) را می توان حکم به صحت آن نمود که در این صورت، ظاهر شدن خراسانی و شعیب، شش سال قبل از ظهور حضرت مهدی(ع) خواهد بود.(2)

 

پی نوشت:

1. عصر ظهور، علی کورانی، ص24 و 32 و 271

2. همان.

 


به اشتراک گذاری:
ارسال به: داغ کن - کلوب دات کام دنباله

بازدید : مرتبه
نوشته شده توسط محمدرضا | لینک ثابت | نظرات ()Copyright - ghest.mihanblog.com