زمان ظهور
موضوع: شنبه 18 اردیبهشت 1389 09:14 ب.ظ

 

اگرچه اصل ظهور و نشانه های نزدیک شدن آن، از امور مسلم و قطعی است ولی بنا به مصالحی، زمان ظهور مشخص نشده است و هیچکس جز خداوند از وقت دقیق آن آگاه نیست. بارها اصحاب از امامان درباره زمان خروج قائم(ع) پرسیده اند، ولی آنان به صراحت از مشخص کردن آن نهی کرده اند و زمان ظهور را هم چون علم به قیامت، منحصر به خداوند دانسته اند.(1)

فضیل از امام باقر(ع) پرسید: آیا برای ظهور وقت معین شده است؟ امام سه بار فرمود:((کذب الوقاتون))(2)؛ کسانی که وقت تعیین می کنند، دروغ می گویند. نیز آمده است: کمیت از آن حضرت پرسید: چه وقت حضرت مهدی(ع) ظهور می کند؟ امام فرمود: از پیامبر(ص) نیز همین مطلب پرسیده شد. حضرت فرمود: مثل ظهور مهدی هم چون برپایی قیامت است(کسی جز خداوند از وقت آن آگاه نیست) مهدی نمی آید مگر ناگهانی.(3)

البته در برخی روایات به گونه ای سربسته به زمان ظهور اشاره شده است که آن روایات نیز وقتی معین نمی کنند، بلکه به گونه ای نشانه های ظهور را بیان می کنند؛ مانند: (( مهدی(ع) قیام نمی کند مگر در سالهای فرد، سال اول، سوم، پنجم، هفتم، نهم و یا روز شنبه دهم محرم؛ و یا در بیست و سوم رمضان منادی ندا می دهد و مردم را به سوی مهدی(ع) فرا می خواند.(4)

 

پی نوشت:

  1. بحارالانوار، ج52، ص182.
  2. همان، ص103
  3. منتخب الاثر، ص124 و 224.
  4. ارشاد مفید، ج2، ص397.

 

 


به اشتراک گذاری:
ارسال به: داغ کن - کلوب دات کام دنباله

بازدید : مرتبه
نوشته شده توسط محمدرضا | لینک ثابت | نظرات ()Copyright - ghest.mihanblog.com