سن حضرت هنگام ظهور
موضوع: سه شنبه 14 مهر 1388 12:23 ق.ظ

درباره سن حضرت به هنگام ظهور، اقوال مختلفی است. بیشتر احادیث، سن حضرت را هنگام ظهور، چهل ساله معرفی می کنند. عمران بن حصین می گوید: به رسول خدا گفتم: این مرد - مهدی - را برایم توصیف کن. پیامبر(ص) فرمود:(( او از فرزندان من است؛ لذا اندامش چونان مردان بنی اسرائیل سخت و ستبر است؛ به هنگام سختی و گرفتاری امت من قیام می کند؛ رنگ چهره اش به عرب ها شباهت دارد؛ قیافه اش چون مرد چهل ساله می نماید؛ صورتش چون پاره ماه می درخشد؛ زمین را پر از عدل و داد می کند، آنگاه که آکنده از ظلم و ستم شود...)).(1)

امام حسن مجتبی(ع) می فرماید: (( ... خداوند عمر حضرت مهدی(ع) را در روزگار غیبت طولانی می گرداند. پس از آن با قدرت بی پایانش او را از چهره جوانی کمتر از چهل سال ظاهر می کند.)) (2) امام صادق(ع) می فرماید:(( زمانی که حضرت قائم(ع) ظهور می کند، مردم او را انکار می کنند و کسی بر او درنگ نمی کند؛ جز آنان که خداوند در عالم ذر - عالم پیش از آفرینش انسان بر روی زمین - از آنان پیمان گرفته است. آن حضرت در چهره جوانی کامل و موفق ظاهر می شود.)) (3) مراد از کلمه موفق، معتدل بودن اعضاست و کنایه از این که در سنین متوسط و یا آخر سنین جوانی است.(4)

امیر مؤمنان می فرمایند:(( هنگامی که مهدی قیام کند، سن او بین سی تا چهل سال خواهد بود.)) (5)

مروی می گوید: به امام رضا(ع) عرض کردم: نشانه قائم شما به هنگام قیام و ظهور چیست؟ امام فرمود: نشانه اش این است که سن حضرت زیاد است؛ ولی از نظر چهره جوان می نماید؛ به گونه ای که اگر کسی به او نظر کند، می پندارد او در سن چهل سالگی یا کمتر است. نشانه دیگرش این که گذشت روزگار او را پیر نمی کند تا زمانی که اجلش فرا رسد.(6)

 

پی نوشت:

1. ملاحم ابن طاووس، ص142.

2. کمال الدین، ج1، ص315 ؛ کفایة الاثر، ص224 ؛ الاحتجاج، ص289.

3. بحارالانوار، ج52، ص287 ؛ غیبة نعمانی، ص188.

4. بحارالانوار، ج2، ص652.

5. احقاق الحق، ج19، ص654.

6. کمال الدین، ج2، ص652.


به اشتراک گذاری:
ارسال به: داغ کن - کلوب دات کام دنباله

بازدید : مرتبه
نوشته شده توسط محمدرضا | لینک ثابت | نظرات ()Copyright - ghest.mihanblog.com