شباهت حضرت یوسف نبی و حضرت مهدی...
موضوع: شنبه 28 شهریور 1388 09:57 ق.ظ
سلام دوباره

امروز یه بحث توپ براتون آوردم که حسابی بهتون  میچسبه.

خوب ما میدونیم که امام زمان حجت یگانه خداوند بر روی زمین دارای نشانه هاییه که در وقت ظهور با اون نشانه ها ما حضرت رو میشناسیم.البته کسانی که امام رو همیشه شاهد و ناظر میبینند و به معنای دیگر کسانی که با چشم دل حضرت رو میبینند نیازی به این نشانه ها ندارند و چنان محبتی به حضرتش دارند که بدون نشانه و علامت هم با اول بار دیدن امام رو میشناسند.مثل بچه ای که مادرش رو میشناسه.این نشانه ها برا امثال منه گناهکاره.بهر حال . از ایمه اطهار علامات زیادی برای امام زمان نقل شده و هر امامی به تناسب موقعیتش در باره اون حضرت و نحوه ظهور ایشان روایاتی فرمودند. یکی از رواوایاتی که در باره حضرت حجت و علائم ظاهری و باطنی ایشون زیاد دیده میشه روایاتیه که در باره شباهت حضرت به پیامبران گذشته اس.در روایات زیادی داریم که امام زمان از هر پیامبر یک نشانه داره.

حالا من میخوام شباهت های حضرت امام زمان رو به حضرت یوسف بنویسم.البته همه مطالب زیر بر گرفته از روایات معتبر شیعه و اهل سنته.امید وارم استفاده کنید.

1-ابو بصیر از امام باقر (ع)روایت کرده که فرمودند:حضرت قائم (علیه السلام) شباهتی به حضرت یوسف دارد راوی می گوید

عرض کردم ان چیست فرمود: سرگردانی و غیبت

2-امام باقر (علیه السلام)در قسمتی از روایت دیگری فرمود :همانگونه که امر حضرت یوسف از پدرش با وجود نزدیک بودن مسافت بین ان حضرت و پدر و خاندانش پوشیده بود مهدی (عج)نیز با وجود نزدیکی به شیعیان از انان مخفی هستند

یوسف مدت طولانی غایب شد تا برادرانش بر او داخل شدند حضرت انها را شناخت اما انها وی را نشناختند .امام مهدی (عج) نیز مدتی است که غایب شده اند و در عین انکه در میان مردم راه می روند و انان را می شناسند اما انان او را نمی شناسند .

3-یوسف (علیه السلام)زیباترین اهل زمانش بود و از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله )روایت شده که فرمودند :مهدی (علیه السلام)طاووس اهل بهشت است .

در واقع مهدی موعود نیز زیباترین افراد زمان خودش بلکه زیباترین مخلوق خداست.

4-یوسف (علیه السلام)خداوند امرش را یک شبه اصلاح فرمود که پادشاه مصر ان خواب را دید و از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله )روایت شده که فرمود :مهدی از ما اهل بیت است خداوند امر او را در یک شب اصلاح می کند

و خداوند در یک شب به ایشان فرمان ظهور میده و ایشان حکومت جهانی عدل رو پایه گذاری میکنه.

5-یوسف(ع) مدتی طولانی غایب شد تا این که برادران بر او داخل شدند پس آنان را شناخت در حالی که آنها او را نشناختند.قائم(عج) نیز از خلق غایب شده، در عین حالی که در میان انها راه می رود و آنان را می شناسد ولی آنها او را نمی شناسند.

6-یوسف(ع) دچار زندان شد، وی گفت:«رب السجن أحب إلی مما یدعوننی إلیه»؛ پروردگارا! زندان برایم خوش تر از چیزی است که اینان مرا به آن فرا می خوانند. قائم(عج) نیز، در حدیثی که از حضرت امام باقر(ع) آوردیم چنین آمده که فرمود: در صاحب این امر سنتی از موسی و سنتی از عیسی و سنتی از یوسف و سنتی از محمد(ص) هست ـ تا آن جا که فرمود ـ و اما سنت یوسف، زندان و غیبت است.

یوسف(ع) چند سالی در زندان ماند. و اما قائم(عج)، ای کاش می دانستم که چقدر در این زندان غیبت به سر خواهد برد و کی بیرون خواهد آمد!

7-امام زمان هم مانند حضرت یوسف پس از اینکه چند سال در مشکلات و اذیت و سرگردانی زندگی میکنند،به حکومت میرسند.

بالای تخت یوسف کنعان نوشته اند    هر یوسفی که یوسف زهرا نمیشود

-------------------------------------------------------
پی نوشت: کمال الدین، ج1،// بحارالانوار، ج52،  /// سوره ی یوسف،/// 7- مکیال المکارم، ج1،///ملاحم والفتن شیخ طوسی///المهدی من المهد الی الظهور///کتاب الغیبه///غیبه النعمانیمنبع:
http://ghest.blogfa.com
به اشتراک گذاری:
ارسال به: داغ کن - کلوب دات کام دنباله

بازدید : مرتبه
نوشته شده توسط محمدرضا | لینک ثابت | نظرات ()Copyright - ghest.mihanblog.com